Tavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses Yalıtımı
Tavan Ses Yalıtımı

Tavan ses yalıtımı, iş yeri, bina, ev ve benzeri yapıların üst ve alt katları arasında ses akışını engellemek için tavana ses yalıtımı uygulamasıdır. Tavana yalıtım uygulaması, mekanın akustiğini de artırmak amacıyla yapıldığı için günümüzde oldukça yaygın bir çözümdür.

Katlar arası ses izolasyon şehrin gürültüsünü geride bırakmanızı sağladığı için artık çok önemli bir detay. Günümüzde evinize veya iş yerinize giren kişiler üst katlardan gelen seslere maruz kalmak istemiyorlar. Kaliteli ve nitelikli bir yapıda ses yalıtımı mutlaka aranır. Gürültünün baskın olduğu yerlerde insanlar huzursuz ve verimsiz hale gelir.

Tavanın ses yalıtımı veya tavan ses yalıtımı özel malzemelerle tavana uygulanmaktadır. Yukarıdan veya sizden gelen tüm sesleri absorbe edin ve kesin.

Tavan Ses Yalıtımı Neden Yapılır?

Tavanın ses yalıtımı ve ses yalıtımı alt kattan üst kata geçmemesi için yapılmıştır. Prefabrik yapılarda ve yapım aşamasındaki binalarda çatı ses yalıtım uygulamaları farklılık göstermektedir. İnşaat halindeki bir binada iki tuğla arasına malzeme koyarak yer kaybını azaltabilirsiniz. Ancak prefabrik yapılarda istenilen sonuca ulaşmak için 14 cm’ye kadar boşluk kaybedilir. Her iki uygulamada da tavan ses yalıtımı yapılır ve en iyi ses kesimi sağlanır.

Tavanın Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bina yalıtımı için 150DNS yoğunluğunda, çoğunlukla 5 cm kalınlığında sünger paneller ve iki tuğla arasında ağır EPDM yalıtım bariyer kullanılarak daha etkili olunabilir. Prefabrik yapılarda her ne kadar aynı malzemeler tercih edilse de bahsettiğimiz gibi yer kaybı yaşanmaktadır. Ancak hava boşluğu bırakılmasının gerekli olduğu durumlarda alçıpan ve çelik kabuk profiller kullanılmaktadır.

Tavanın Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Tavanda ölçüm yapıldıktan sonra dönen fırça ile tavana hızlı 800 sünger yapıştırıcı sürülür. Sünger damgalanarak uygulanır. Üzerine çelik profil yerleştirilerek 5 cm hava boşluğu bırakılır. Daha sonra EPDM alçı levha ile kaplanmış çift taraflı yalıtım bariyer montajı yapılır. Bu uygulama sayesinde ses %90’a varan oranda kesilir. Yer kaybını azaltmak için bariyer sünger veya yalıtım bariyer köpük tercih edilebilir. Ses probleminize uygun tavan ses yalıtım malzemesi ve uygulama fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.