Parke altı ses yalıtımı

parke-alti-zemin-darbe-ve-ses-yalitimi

Parke Altı Ses Yalıtımı yaptırmak isteyen müşterilerimiz için önerilerimiz aşağıda anlatmaya çalışacağız. Öncelikle şikayete göre ses yalıtımı uygulamasını sıralandırmamız gerekecek. Şikayet derecesini belirlememiz için şikayetin oluştuğu saatler ve sesin özelliğine göre yalıtım uygulamaları değişmektedir.

Bizim bu makaleyi hazırlamaktaki nedenimiz mevcutta bitmiş faal dairelerde bu sorunun önüne nasıl geçebiliriz. Bir çok daire sakini bu sorundan şikayetçi bu şikayeti nasıl gidereceğiz, bilgi karmaşası yaşamakta, bir çok firma aranıyor ve her firma farklı farklı uygulama ve malzeme seçenekleri sunduğu için müşterilerinde kafası karışmakta ve firma seçimi konusunda zorlanmaktadırlar .

Darbe Titreşim ve hava doğuşumlu sesleri nasıl izole ederiz.

Mevcut faal dairelerde en çok şikayet aldığımız alt kattan gelen seslerle ilgili sorunları aşağıda sıralayacağız.

1-) Alt kattan (komşudan) gelen konuşma sesleri
1/1) alt seviye rahatsızlık
2-) Alt kattan (komşudan) gelen tv + konuşma sesleri
2/2) Orta seviye rahatsızlık
3-) Alt kattan (komşudan) gelen gürültü sesleri
3/3) Üst seviye rahatsızlık.

Bu gibi ses ve gürültü kaynaklı sorunlardan daire sakinleri için çözüme gidecek ürün seçimi ve uygulama seçenekleri hakkında bilgi vereceğiz.

MEVCUT FAAL DAİRELERDE / PARKE ALTI

Uygulama detayı ve ürün seçimi önerisinde bulunurken maliyeti göz önünde bulundurarak sıralandırma yapacağız. Ayrıca mevcutta parke varsa ve kot farkı sorunu yaşanacak sa mevcut parkelerin sökülmesi ve uygulamanın bundan sonra yapılması kot farkı sorunlarının önüne geçecektir. Şayet yapılacak uygulama kot farkı sorunu oluşturmayacak ise mevcut parke üzerine ses yalıtım uygulaması yapılarak üzerine parke uygulaması yapılarak sonlandırma yapılabilir.

1-) Uygulama seçeneği :
Mevcut parkelerin sökümünden sonra beton zemine 5mm akustik şilte + 3 mm EPDM ses yalıtım bariyeri uygulaması yapılarak üzerine parke uygulaması ile sonlandırın.

Bu uygulama ile mevcut seslerde : 30 db azalma sağlanacaktır.

2-) Uygulama seçeneği : (En Çok Önerilen)
Mevcut parkelerin sökümünden sonra beton zemine 5mm akustik şilte + 3 mm EPDM ses yalıtım bariyeri + 4 mm ses yalıtım membranı uygulaması yapılarak üzerine parke uygulaması ile sonlandırın.

Bu uygulama ile mevcut seslerde : 40 db azalma sağlanacaktır.

3. Uygulama seçeneği ki bu uygulama yüzer zemin dediğimiz profesyonel uygulamadır. Bu uygulamayı mevcut yaşam alanı olan dairelerde yüksek kot farkından dolayı yapılması mümkün değildir. Uygulandığı alanlar genelde Stüdyolar, Prova kayıt odaları, Mekanik odalar, Server odaları, tv stüdyoları gibi yüksek desibelli ses yalıtım ihtiyacı olan mekanlarda uygulanmaktadır.

3-) Uygulama seçeneği :
Mevcut zemine akustik kare takozlar belli aralıklarla döşenir , takoz takoz üzerlerine ahşap veya metal karkas yapıldıktan sonra karkas ve zemin arasında kalan boşluğa talebe göre taş yünü veya bondex döşenir, karkas üzerine 3mm ses yalıtım bandı uygulanır, sonra karkas üzeri, 18 mm polywood veya 18 mm mdf kaplanır, bu kaplama sonrası yüzeye 3 mm epdm ses yalıtım bariyeri döşendikten sonra isteğe göre parke veya akustik halı kaplaması ile son kat uygulama tamamlanır.

Bu uygulama ile mevcut seslerde : 65-70 db azalma sağlanacaktır.

YENİ BİNALARDA / ŞAP ALTI / DARBE VE SES YALITIMI
Zemin ses yalıtımı için maliyet ve verim açısından alınabilecek en iyi sonuç, yeni binalarda şap altına uygulama yapmaktır. Bu uygulama ile ses yalıtım değeri’de artmış olacak aynı zamanda ıslak hacimlerde’de şap altı ses yalıtımı yapılmış olacak ve odalar arası kot farkı yaşanmayacaktır.

Şap Altı darbe ve ses yalıtım ürünleri :
2 MM Akustik Şilte 15 db darbe sesi / 20 db hava kaynaklı ses
5 MM Akustik Şilte 21 db darbe sesi / 26 db hava kaynaklı ses
8 MM Akustik Şilte 22 db darbe sesi / 30 db hava kaynaklı ses
10 MM Akustik Şilte 25 db darbe sesi / 36 db hava kaynaklı ses
5 MM XPE KÖPÜK : 25 Db Darbe Sesi / 26 db hava kaynaklı ses

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın!
Tel: (0216) 344 34 22       GSM : (0507) 668 41 24

ZEMİN SES YALITIM MALZEMELERİ