Stüdyo Ses Yalıtımı

Stüdyo Ses Yalıtımı
Stüdyo Ses Yalıtımı

Stüdyo Ses Yalıtımı, Kayıt odasının ses yalıtımı farklı ses yalıtım malzemeleri ile sağlanabilir. Akustiğin korunması açısından ses kayıt odalarına dış sesin yansıtılmak istenmediği yerlerden biridir. Stüdyo ortamında frekans etkin ses yalıtımı 40 bDA ise stüdyo ortamındaki 75 bDA ve üzeri sesler gürültü kirliliği yaratarak komşuları ve çevreyi rahatsız edecek boyutlara ulaşacaktır. Davul gibi bir müzik aletinde ses her zaman yüksektir ve ses seviyesi ayarı olmadığı için kısılamaz.

Ayrıca dış mekanlarda istenmeyen sesler kadar iç mekanlarda da akustik sağlamak önemlidir. İç mekan akustik düzenlemeleri için süngerler veya akustik paneller kullanılabilir. Kayıt stüdyosunun ses yalıtımı ve akustik tasarımı, kayıt kalitesini ve profesyonel seviyeyi doğrudan etkileyecektir. Ortamda sesin olmaması en önemli etken ve ilk çözülmesi gereken sorunlardan biridir. Bilgisayarınız ve mikrofonunuz arasında maksimum akustik ayrım oluşturmak, gürültüyü en azından yönetilebilir bir düzeye indirebilir. Peki stüdyo akustiğini nasıl test edersiniz?

Stüdyo Ses Akustiği Testi

Odanın bir ucuna bilgisayarınızı, diğer ucuna mikrofonlarınızı yerleştirerek mesafeyi artırın.

Stüdyo Açıları: Daha düşük kazanç ayarlarında çalışan ve bilgisayardan gelen yüksek frekanslı gürültüye daha az duyarlı olan dinamik mikrofonlar kullanın, mümkünse mikrofonu bilgisayardan uzağa doğrultarak bir kardioid mikrofon kullanın.

Akustik tedaviyi kullanın: özellikle mikrofonun en hassas olduğu performansın arkasında bilgisayardan yansıyan gürültünün emilmesini sağlayın. Yansıma filtreleri de denemek için iyi bir seçenektir.

Stüdyo Ses Yalıtımı Hangi Malzemelerden Yapılmıştır?

Gelen sesleri engellemek için birçok stüdyo ses yalıtımı çözümü vardır. Ayrıca duvarlara bariyer sünger, mdf, taş yünü, heraklit ahşap yünü, akustik mat veya kauçuk levhalar uygulanabilir.

Ses kalitesi ve düzgünlüğü daha iyi olmalı, iç ve dış gürültüyü önlemek için ses geçirmez olmalıdır. Kayıt stüdyosu, nüfuz etmeyen malzemelerden yapılmalıdır.

Stüdyo Kayıt Odası Ses Yalıtımı İçin Tercihiniz Yanmaz Sünger

Stüdyo sesini istenilen seviyeye indirmek için ses yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları yapmaktayız. Ayrıca, odada ses olmaması da çok kritik bir faktördür. Bu konuda gerekirse duvarlarda, tavanda ve zeminde sıkı bir stüdyo ses yalıtım işlemi uygulayabiliyoruz.