Dış Mekan Ses Yalıtım Duvarı

Dış Mekan Ses Yalıtım Duvarı
Dış Mekan Ses Yalıtım Duvarı

Dış mekan ses yalıtım duvarı istenmeyen ve uyandırılan rahatsızlık hissi seslerine gürültü denir. Akustik izolasyon; Yaşam ortamını istenmeyen seslerden izole ederek yaşam ortamını gürültünün zararlı etkilerinden korumak, sesin gürültülü alanlardan çevreye yayılmasını azaltmak, sinema gibi yerlerde uygun kullanım koşulları oluşturmak için oluşturulan uygulamalardır.

Neden Kendimizi Dış Gürültüden Korumalıyız?

Gürültünün insanlarda psikolojik ve fizyolojik birçok zararı vardır. Gürültü, hastalığa neden olan stresin en önemli nedenidir. Bu hastalıkları kısaca şöyle sıralayabiliriz: Asabiyet, algı güçlüğü, iş veriminde azalma, uykusuzluk, kalıcı işitme kaybı, erken doğum, hamilelerde düşük yapma ihtimalleri görülür.

Ya Dış Mekan Ses Yalıtımımız Yoksa?

Gürültü birçok sağlık sorununa neden olur. İnsanlar zamanla gürültüye alışsa bile zarar artarak devam edecektir. Ayrıca gürültüye bağlı işitme kaybının ilaçla veya ameliyatla tedavisi yoktur. Kalıcı işitme kaybı (sağırlık), özellikle uzun süre yüksek sese maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Ayrıca fabrika gibi endüstriyel tesislerde çalışanların verimlilikleri azalmakta ve dikkatlerinin dağılması sonucu iş kazaları meydana gelmektedir.

Mekanların akustik muayenesi sırasında sadece işitilebilirlikleri, yani dolaylı olarak ses absorpsiyonları değerlendirilir. Ancak tüm mekanlar aynı zamanda dış akustik etkilere de maruz kalmaktadır. Bu tür etkilere örnek olarak aynı kattaki komşu mahallerden gelen gürültü, üst kattan gelen ayak sesleri, tesis gürültüsü ve dış trafikten ve uçaklardan gelen gürültü verilebilir. Bu sesler kısmen örtüşür ve mekanı ürkütücü bir şekilde etkiler.

Ağırlıklı olarak malzemenin özelliklerinden etkilenen ses emiliminden farklı olarak, mekana yapıştırılan tüm parçalar malzemenin yanı sıra ses yalıtımında da önemli rol oynar. Yalıtımın değeri, malzemenin ve sistemin işlenmesine büyük ölçüde bağlıdır.

Siz evde ailenizle birlikte sessiz bir vakit geçirirken, artık dışarıdan gelen sizi rahatsız eden seslerden istemeseniz de kurtulabilirsiniz, dış akustik izolasyon ile artık sessiz ve sakin bir şekilde geçirmek imkansız değil. Ailenizle birlikte evinizde sessizliği sağlayan mutlu anlar, çözüme bir adım daha yaklaşabilir ve artık bahçenizde veya duvarlarınızda yapacağınız akustik yalıtım ile sessiz ve konforlu bir ortama ulaşabilirsiniz.